IFK Göteborg

Här hittar du information om allsvenska IFK Göteborgs fotbollslag.

Matcher och odds

TidSöndag 2017-10-22Event1X2
15:00IFK Göteborg - Östersunds FKAllsvenskan2.403.653.25
Måndag 2017-10-30Event
19:00AIK - IFK GöteborgAllsvenskan2.404.006.20
Söndag 2017-11-05Event
15:00IFK Göteborg - GIF SundsvallAllsvenskan

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF13102138-13321484220-122827186358-253360
2.AIK1465319-11231383224-92727148543-202350
3.Djurgården1382327-13261464424-162227146751-292248
4.BK Häcken1473424-15241356213-112127129637-261145
5.Östersunds FK1476120-11271344523-2016271110643-311243
6.IFK Norrköping1472519-15231362519-2020271341038-35343
7.IFK Göteborg1348123-14201452718-201727910841-34737
8.Sirius1453620-23181353520-2018271061140-43-336
9.Örebro1372421-22231434716-2713271061137-49-1236
10.Elfsborg1473427-18241325619-321127981046-50-435
11.Hammarby1356222-15211434712-211327810934-36-234
12.Kalmar FF1472519-15231323811-28927951330-43-1332
13.GIF Sundsvall1334611-21131435612-191427691223-40-1727
14.Jönköpings Södra1344517-18161416712-289275101229-46-1725
15.Athletic Eskilstuna1335514-171414121110-31527471624-48-2419
16.Halmstads BK1434715-2113130499-22427381624-43-1917

Spelschema

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-09 17:30Sirius - IFK Göteborg 0 - 2
2017-04-17 17:30IFK Göteborg - Athletic Eskilstuna 1 - 1
2017-04-23 17:30Östersunds FK - IFK Göteborg 1 - 1
2017-04-26 19:00IFK Göteborg - Hammarby 1 - 1
2017-05-02 18:30BK Häcken - IFK Göteborg 4 - 0
2017-05-07 15:00IFK Göteborg - Kalmar FF 3 - 0
2017-05-15 19:00Djurgården - IFK Göteborg 1 - 0
2017-05-22 19:00GIF Sundsvall - IFK Göteborg 0 - 4
2017-05-28 17:30IFK Göteborg - Elfsborg 1 - 1
2017-06-04 17:30IFK Norrköping - IFK Göteborg 2 - 0
2017-07-02 15:00Jönköpings Södra - IFK Göteborg 0 - 2
2017-07-10 19:00IFK Göteborg - Halmstads BK 1 - 1
2017-07-16 15:00Örebro - IFK Göteborg 4 - 2
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro 2 - 2
2017-07-30 15:00IFK Göteborg - IFK Norrköping 4 - 1
2017-08-06 15:00Kalmar FF - IFK Göteborg 1 - 0
2017-08-10 19:00IFK Göteborg - AIK 2 - 1
2017-08-14 19:00Elfsborg - IFK Göteborg 1 - 2
2017-08-20 17:30IFK Göteborg - BK Häcken 1 - 1
2017-08-27 17:30Malmö FF - IFK Göteborg 2 - 2
2017-09-11 19:00IFK Göteborg - Djurgården 1 - 3
2017-09-16 14:00IFK Göteborg - Jönköpings Södra 1 - 1
2017-09-20 19:00Hammarby - IFK Göteborg 2 - 1
2017-09-25 19:00Athletic Eskilstuna - IFK Göteborg 1 - 0
2017-09-29 19:00IFK Göteborg - Sirius 4 - 0
2017-10-14 14:00Halmstads BK - IFK Göteborg 1 - 2
2017-10-22 15:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2017-10-30 19:00AIK - IFK Göteborg
2017-11-05 15:00IFK Göteborg - GIF Sundsvall