IFK Göteborg

Här hittar du information om allsvenska IFK Göteborgs fotbollslag.

Matcher och odds

TidSöndag 2017-07-02Event1X2
15:00Jönköpings Södra - IFK GöteborgAllsvenskan3.453.402.35
Måndag 2017-07-10Event
19:00IFK Göteborg - Halmstads BKAllsvenskan1.425.207.00
Söndag 2017-07-16Event
15:00Örebro - IFK GöteborgAllsvenskan
Söndag 2017-07-23Event
17:30IFK Göteborg - ÖrebroAllsvenskan
Söndag 2017-07-30Event
15:00IFK Göteborg - IFK NorrköpingAllsvenskan101.0012.003.75
Söndag 2017-08-06Event
15:00Kalmar FF - IFK GöteborgAllsvenskan1.275.507.00
Torsdag 2017-08-10Event
19:00IFK Göteborg - AIKAllsvenskan2.203.503.70
Måndag 2017-08-14Event
19:00Elfsborg - IFK GöteborgAllsvenskan2.203.802.55
Söndag 2017-08-20Event
17:30IFK Göteborg - BK HäckenAllsvenskan
Söndag 2017-08-27Event
17:30Malmö FF - IFK GöteborgAllsvenskan

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF540110-612743010-4151283120-101027
2.IFK Norrköping852112-51753119-7101383221-12927
3.Östersunds FK64209-414621310-1071263319-14521
4.AIK62223-3864118-4131263311-7421
5.Sirius632111-61162227-581254318-11719
6.Djurgården631211-71062229-781253420-14618
7.Hammarby624011-51062228-881246219-13618
8.Elfsborg741216-91351228-1051253424-19518
9.BK Häcken62229-6862313-391245312-9317
10.Örebro63126-91061234-851243510-17-715
11.IFK Göteborg51407-4762137-871135314-12214
12.Jönköpings Södra52217-6871337-1261235414-18-414
13.GIF Sundsvall51225-8571333-86122558-16-811
14.Kalmar FF72147-10750142-111122289-21-128
15.Halmstads BK61142-7460246-112121388-18-106
16.Athletic Eskilstuna60335-10360154-151120489-25-164

Spelschema

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-01 13:00IFK Göteborg - Malmö FF 1 - 1
2017-04-09 17:30Sirius - IFK Göteborg 0 - 2
2017-04-17 17:30IFK Göteborg - Athletic Eskilstuna 1 - 1
2017-04-23 17:30Östersunds FK - IFK Göteborg 1 - 1
2017-04-26 19:00IFK Göteborg - Hammarby 1 - 1
2017-05-02 18:30BK Häcken - IFK Göteborg 4 - 0
2017-05-07 15:00IFK Göteborg - Kalmar FF 3 - 0
2017-05-15 19:00Djurgården - IFK Göteborg 1 - 0
2017-05-22 19:00GIF Sundsvall - IFK Göteborg 0 - 4
2017-05-28 17:30IFK Göteborg - Elfsborg 1 - 1
2017-06-04 17:30IFK Norrköping - IFK Göteborg 2 - 0
2017-07-02 15:00Jönköpings Södra - IFK Göteborg
2017-07-10 19:00IFK Göteborg - Halmstads BK
2017-07-16 15:00Örebro - IFK Göteborg
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro
2017-07-30 15:00IFK Göteborg - IFK Norrköping
2017-08-06 15:00Kalmar FF - IFK Göteborg
2017-08-10 19:00IFK Göteborg - AIK
2017-08-14 19:00Elfsborg - IFK Göteborg
2017-08-20 17:30IFK Göteborg - BK Häcken
2017-08-27 17:30Malmö FF - IFK Göteborg
2017-09-11 19:00IFK Göteborg - Djurgården
2017-09-16 14:00IFK Göteborg - Jönköpings Södra
2017-09-20 19:00Hammarby - IFK Göteborg
2017-09-25 19:00Athletic Eskilstuna - IFK Göteborg
2017-09-29 19:00IFK Göteborg - Sirius
2017-10-14 14:00Halmstads BK - IFK Göteborg
2017-10-22 00:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2017-10-30 19:00AIK - IFK Göteborg
2017-11-05 15:00IFK Göteborg - GIF Sundsvall