BK Häcken fotboll - odds & spelschema

Göteborgslaget BK Häcken grundades 1940. Sedan starten har det hunnit bli ett antal omgångar i Allsvenskan där de både vunnit ett stort silver och tagit hem rekordet i skytteligan. Senast de vann skytteligan var 2016 när John Owoeris satte 17 mål under säsongen.

De senaste åren har BK Häcken haft flera framstående målskyttar. År 2011 knep Mathias Ranégie skytterekordet med 21 mål och 2012 satte Waris Majeed rekordet med 23 mål.

Totalt har det blivit över 16 omgångar i Allsvenskan för BK Häcken. Något SM-guld har det inte blivit, men väl ett stort silver från 2012. Efter att ha behövt kämpa för sin plats i Allsvenskan sedan starten 1940 kom så den första efterlängtade allsvenska medaljen 2012. Det blev ett stort silver och en ny milstolpe i klubbens historia.

Men hur kommer det gå för klubben i Allsvenskan 2017? Fortsätt läs så får du veta mer om BK Häcken spelschema, spelbolagens prognoser, aktuella tabeller och mycket mer.

Matcher och odds

Hur ser BK Häcken oddsen ut för säsongen 2017? Hos unibet är laget tredjehandsfavorit tillsammans med Elfsborg att ta hem SM-guldet. Just nu är vinnaroddset på BK Häcken fotboll 15,00. Spelbolaget spår också att det kommer bli en tuff säsongspremiär mot AIK. Unibet tippar att AIK tar hem segern och ger i skrivande stund höga 3,75 i odds på att BK Häcken tar hem segern.

Här nedan kan du se hela matchtabellen och aktuella odds för de kommande matcherna:

TidSöndag 2017-10-22Event1X2
17:30Djurgården - BK HäckenAllsvenskan1.914.104.50
Söndag 2017-10-29Event
17:30BK Häcken - Kalmar FFAllsvenskan1.564.406.25
Söndag 2017-11-05Event
15:00Malmö FF - BK HäckenAllsvenskan

Kolla in hos unibet för att se för BK Häcken odds

Tabell

Följ hur det går för laget och de andra klubbarna i vår tabell. Här finns statistik för både hemmamatcher, bortamatcher och den totala poängskörden. Du kan se antalet vunna, förlorade och oavgjorda matcher samt statistik för gjorda mål minus insläppta mål.

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF13102138-13321484220-122827186358-253360
2.AIK1465319-11231383224-92727148543-202350
3.Djurgården1382327-13261464424-162227146751-292248
4.BK Häcken1473424-15241356213-112127129637-261145
5.Östersunds FK1476120-11271344523-2016271110643-311243
6.IFK Norrköping1472519-15231362519-2020271341038-35343
7.IFK Göteborg1348123-14201452718-201727910841-34737
8.Sirius1453620-23181353520-2018271061140-43-336
9.Örebro1372421-22231434716-2713271061137-49-1236
10.Elfsborg1473427-18241325619-321127981046-50-435
11.Hammarby1356222-15211434712-211327810934-36-234
12.Kalmar FF1472519-15231323811-28927951330-43-1332
13.GIF Sundsvall1334611-21131435612-191427691223-40-1727
14.Jönköpings Södra1344517-18161416712-289275101229-46-1725
15.Athletic Eskilstuna1335514-171414121110-31527471624-48-2419
16.Halmstads BK1434715-2113130499-22427381624-43-1917

Vår BK Häcken tabell uppdateras automatiskt efter varje match, så du kan alltid vara säker på att få den senaste poängställningen.

BK Häcken spelschema

Här ser du hela BK Häcken spelschema för 2017. Intill de avgjorda matcherna hittar du det aktuella resultatet. En vunnen match markeras med grönt, en förlorad markeras med rött och en oavgjord med gult. På så sätt kan du enkelt få en överblick över hur det gått för laget.

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-09 17:30BK Häcken - Djurgården 0 - 0
2017-04-16 17:30GIF Sundsvall - BK Häcken 1 - 2
2017-04-23 15:00BK Häcken - IFK Norrköping 1 - 2
2017-04-26 19:00Örebro - BK Häcken 0 - 0
2017-05-02 18:30BK Häcken - IFK Göteborg 4 - 0
2017-05-05 19:00BK Häcken - Sirius 2 - 2
2017-05-13 16:00Kalmar FF - BK Häcken 0 - 1
2017-05-17 19:00BK Häcken - Halmstads BK 2 - 1
2017-05-21 15:00Athletic Eskilstuna - BK Häcken 0 - 0
2017-05-29 19:00BK Häcken - Östersunds FK 0 - 1
2017-06-02 19:00Elfsborg - BK Häcken 2 - 0
2017-07-03 19:00BK Häcken - Hammarby 2 - 0
2017-07-08 18:00BK Häcken - Malmö FF 0 - 1
2017-07-17 19:00Jönköpings Södra - BK Häcken 0 - 1
2017-07-22 18:00Sirius - BK Häcken 2 - 2
2017-07-31 19:00BK Häcken - Örebro 1 - 1
2017-08-06 15:00Hammarby - BK Häcken 1 - 2
2017-08-14 19:00BK Häcken - GIF Sundsvall 2 - 0
2017-08-20 17:30IFK Göteborg - BK Häcken 1 - 1
2017-08-27 15:00BK Häcken - Jönköpings Södra 3 - 1
2017-09-10 15:00Halmstads BK - BK Häcken 0 - 3
2017-09-16 16:00BK Häcken - Elfsborg 3 - 0
2017-09-19 19:00IFK Norrköping - BK Häcken 4 - 1
2017-09-24 17:30BK Häcken - AIK 1 - 6
2017-10-01 15:00Östersunds FK - BK Häcken 0 - 0
2017-10-14 16:00BK Häcken - Athletic Eskilstuna 3 - 0
2017-10-22 17:30Djurgården - BK Häcken
2017-10-29 17:30BK Häcken - Kalmar FF
2017-11-05 15:00Malmö FF - BK Häcken

Gå på matcher

Klubbens hemmaarena är Bravida Arena på Hisingen i Göteborg. Arenan har plats för 6500 åskådare och samtliga platser var nästan fyllda vid invigningen 2015.

Biljetter till matcherna kan du köpa på ticketmaster.se

Historia

I jämförelse med flera av konkurrenterna är BK Häcken fotboll en ung klubb även om de nu passerat 75-årsstrecket. Det hann gå över 40 år innan de gick upp i Allsvenskan för första gången 1983. Någon succé blev det inte den gången, laget blev sist och halkade ner till division 2 och det dröjde hela 10 år innan de tog sig upp igen. Denna gång gick det betydligt bättre och resultatet blev en sjätteplats och en ny chans i Allsvenskan 1994.

Stort silver 2012

Man brukar säga att det lossnade för klubben under 90-talet. De spelade flera allsvenska säsonger, men de riktigt stora framgångarna uteblev dock fram till 2012. Då kom den första medaljen under Peter Gerhardssons ledning.

BK Häcken hade en bra säsong med skyttekungen Waris Majeed och ledaren av assistligan Martin Ericsson i laget. När säsongen var över hade man spelat ihop 57 poäng och en andraplats. Endast två poäng skilde upp till ettan Elfsborg och ett poäng ner till trean Malmö.

Spelare och tränare

Till klubbens mest kända spelare hör Christoffer Källqvist som gjort fler matcher än någon annan Häckenspelare. Flest mål har René Makondele och Jonas Henriksson gjort. 42 mål var har de bidragit med. Andra kända spelare är Sven-Agne Larsson, Conny Simonsen, Jonny Rödlund för att bara nämna några.

Klubbens meste tränare sett till antalet tränarperioder är Reine Almqvist. Han tränade laget i tre omgånar: 1983, 1989-1993 och 2006-2007. Historiskt sett har man växlat ledarskap ganska ofta. Men perioden 2009-2016 då Peter Gerhardsson var tränare är ett undantag.

Kuriosa

Som lite kuriosa kring klubben kan nämnas att de började med damfotboll 1978 och att BK Häcken var Kim Källströms första A-klubb. Han spelade där mellan 1999-2001 innan han flyttade till Djurgården.

Resultat

Här kan du se BK Häcken resultat i Allsvenskan säsong för säsong:

  • 1983 - sist och nedflyttade
  • 1993 - 6:a
  • 1994 - 14:e och nedflyttade
  • 1998 - 13:e och nedflyttade
  • 2000 - 12:e och kvalade sig vidare
  • 2001 - 13:e och nedflyttade
  • 2005 - 8:a
  • 2006 - 12:a och nedflyttade
  • 2009 - 5:a
  • 2010 - 8:a
  • 2011 - 6:a
  • 2012 - 2:a
  • 2013 - 10:a
  • 2014 - 5:a
  • 2015 - 7:a
  • 2016 - 10:a

Som du ser i tabellen ovan är bästa BK Häcken resultatet en andraplats från 2012.