Kalmar FF fotboll - odds & spelschema

Småländska Kalmar FF grundades under tidigt 1900-tal, närmare bestämt 1910. Nästan hundra år senare, år 2008, kom den första SM-medaljen. Förutom guldet har de även två allsvenska silver och två brons i bagaget plus ett antal segrar i Svenska Cupen.

2016 slutade Kalmar FF som sexa i tabellen vilket var ett lyft från 2015 då de slutade på en 13:e plats och var nära att åka ut. Resultatet har de senaste åren pendlat upp och ner för klubben som genomgått flera förändringar, bland annat har man bytt tränare till Peter Swärdh och sedan 2015 är alla de tre bröderna Elm tillbaka i Kalmar FF. Nu väntar den 30:e säsongen i Allsvenskan för Kalmar FF fotboll och premiärmatchen spelar de hemma på Guldfågeln Arena.

Kolla in vår guide där du hittar Kalmar FF odds, tabell, matchschema och mycket mer.

Kalmar FF odds och matcher

Premiärmatchen 2017 spelas mot Elfsborg och spelbolagen tror det blir ett jämnt möte mellan lagen. Hos Unibet är Kalmar FFs odds 2,55 för vinst, 3,40 för oavgjort och 2,65 för seger till Elfsborg.

Hos samma spelbolag är Kalmar FF långt ifrån några favoriter till SM-guldet. Den som vill betta på Kalmar FF som vinnare av Allsvenskan 2017 får just nu 101 gånger pengarna. Oddsen för att de tar medalj är också höga, ett spel på medaljplats ger i nuläget 17,00 gånger pengarna.

Se hela listan med säsongens matcher och Kalmar FF odds i listan:

TidOnsdag 2017-06-28Event1X2
19:30Kalmar FF - Ronneby BKDiv 3 SÖ Götaland2.754.152.04
Lördag 2017-07-01Event
15:00Rydaholms GoIF - Kalmar FFDiv 3 SÖ Götaland
Måndag 2017-07-03Event
19:00Djurgården - Kalmar FFAllsvenskan1.564.458.00
Söndag 2017-07-09Event
17:30Kalmar FF - AIKAllsvenskan4.103.851.91
Lördag 2017-07-15Event
16:00Athletic Eskilstuna - Kalmar FFAllsvenskan
Söndag 2017-07-23Event
17:30Kalmar FF - Athletic EskilstunaAllsvenskan
Söndag 2017-07-30Event
17:30AIK - Kalmar FFAllsvenskan
Fredag 2017-08-04Event
19:15IFÖ Bromölla IF - Kalmar FFDiv 3 SÖ Götaland
Söndag 2017-08-06Event
15:00Kalmar FF - IFK GöteborgAllsvenskan1.275.507.00
Lördag 2017-08-12Event
15:00Kalmar FF - Växjö United FCDiv 3 SÖ Götaland

Tabell

Nyfiken på hur det går för Kalmar FF? Kolla i vår Kalmar FF tabell hur de ligger till. Här ser du hur många matcher de vunnit respektive förlorat samt hur de ligger till i tabellen i jämförelse med konkurrenterna.

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF540110-612743010-4151283120-101027
2.IFK Norrköping852112-51753119-7101383221-12927
3.Östersunds FK64209-414621310-1071263319-14521
4.AIK62223-3864118-4131263311-7421
5.Sirius632111-61162227-581254318-11719
6.Djurgården631211-71062229-781253420-14618
7.Hammarby624011-51062228-881246219-13618
8.Elfsborg741216-91351228-1051253424-19518
9.BK Häcken62229-6862313-391245312-9317
10.Örebro63126-91061234-851243510-17-715
11.IFK Göteborg51407-4762137-871135314-12214
12.Jönköpings Södra52217-6871337-1261235414-18-414
13.GIF Sundsvall51225-8571333-86122558-16-811
14.Kalmar FF72147-10750142-111122289-21-128
15.Halmstads BK61142-7460246-112121388-18-106
16.Athletic Eskilstuna60335-10360154-151120489-25-164

Håll dig uppdaterad hos oss, vi uppdaterar Kalmar FF tabellen löpande.

Kalmar FF spelschema

Här nedan kan du se Kalmar FF spelschema och slutresultatet i avgjorda matcher. Säsongen innehåller i vanlig ordning 30 matcher: ett hemmamöte och ett bortamöte mot vart och ett av de 15 motståndarlagen. Kalmar FF inleder som sagt säsongen på hemmaplan mot Elfsborg, sen väntar Hammarby borta som du kan se i schemat här nedan.

För Kalmar FF drar säsongen 2017 igång den 3:e april.

Vi kommer att uppdatera Kalmar FF spelschema om några matchändringar görs.

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-03 19:00Kalmar FF - Elfsborg 1 - 5
2017-04-09 15:00Hammarby - Kalmar FF 1 - 1
2017-04-17 15:00Kalmar FF - Jönköpings Södra 1 - 3
2017-04-24 19:00Sirius - Kalmar FF 3 - 0
2017-04-27 19:00Kalmar FF - Malmö FF 0 - 0
2017-05-01 15:00Kalmar FF - Halmstads BK 2 - 0
2017-05-07 15:00IFK Göteborg - Kalmar FF 3 - 0
2017-05-13 16:00Kalmar FF - BK Häcken 0 - 1
2017-05-16 19:00IFK Norrköping - Kalmar FF 2 - 0
2017-05-20 16:00Östersunds FK - Kalmar FF 2 - 1
2017-05-27 16:00Kalmar FF - GIF Sundsvall 3 - 0
2017-06-03 16:00Kalmar FF - Örebro 0 - 1
2017-07-03 19:00Djurgården - Kalmar FF
2017-07-09 17:30Kalmar FF - AIK
2017-07-15 16:00Athletic Eskilstuna - Kalmar FF
2017-07-23 17:30Kalmar FF - Athletic Eskilstuna
2017-07-30 17:30AIK - Kalmar FF
2017-08-06 15:00Kalmar FF - IFK Göteborg
2017-08-12 16:00Malmö FF - Kalmar FF
2017-08-21 19:00GIF Sundsvall - Kalmar FF
2017-08-27 15:00Kalmar FF - Sirius
2017-09-10 15:00Elfsborg - Kalmar FF
2017-09-15 19:00Kalmar FF - IFK Norrköping
2017-09-20 19:00Halmstads BK - Kalmar FF
2017-09-24 15:00Kalmar FF - Östersunds FK
2017-10-01 17:30Örebro - Kalmar FF
2017-10-16 19:00Kalmar FF - Hammarby
2017-10-23 19:00Jönköpings Södra - Kalmar FF
2017-10-29 00:00BK Häcken - Kalmar FF
2017-11-05 15:00Kalmar FF - Djurgården

Gå på matcher

Sedan 2011 är Kalmar FFs hemmaarena Guldfågeln Arena. Innan dess spelade de på Fredriksskans IP.

Den nybyggda Arenan rymmer en 12 000 man stor fotbollspublik, en restaurang, souvenirbutik, kiosker och mycket annat som ska göra vistelsen bekväm för besökarna.

Efter säsongen 2017 kan arenan få nytt namn då namnsponsorn Kronfågels kontrakt går ut.

Vill du gå på någon av Kalmar FFs matcher kan du köpa biljetter via klubbens webbsida. De finns också att köpa på plats på arenan och på andra utvalda försäljningsställen i staden.

Historia

Kalmar FF grundades som sagt år 1910. Sedan dess har klubben varit med om både med- och motgångar. Den största framgången kom 2008 när de vann första SM-guldet med spelare som David, Rasmus och Victor Elm, Patrik Ingelsten och Patrik Rosengren i laget. Tränare var Nanne Bergstrand.

Det var dessutom inte bara guldet man vann, två Kalmar FF spelare toppade dessutom skytteligan för säsongen 2008. Patrik Ingelsten blev etta med 19 mål och Viktor Elm delad tvåa med 15 mål.

Efter guldsäsongen lämnade flera spelare, bland annat bytte både Viktor Elm, Patrik Ingelsten och Arthur Sorin klubb. Nanne Bergvall blev dock kvar i Kalmar FF liksom David och Rasmus Elm.

Kalmar FF går upp i Allsvenskan

1949 gick Kalmar FF fotboll för första gången i klubbens historia upp i Allsvenskan. Klubben klarade sin första säsong bra och tog sig vidare som tabellnia. Säsongen därpå, 1950-1951, gick inte lika bra. Kalmar FF slutade 12:a och blev nedflyttade. Men redan 1953/1954 var de tillbaka i högsta ligan igen och lyckades stanna där ytterligare en säsong. Sen följde en lång period utanför Allsvenskan och Kalmar FF kom inte tillbaka förrän under andra halvan av 70-talet.

90-talet var inte heller någon höjdpunkt i Kalmar FFs historia. Under hela 90-talet spelade man endast en Allsvensk säsong, 1999, innan 2000-talets framgångar började rada upp sig. Först med en andraplats 2007 och sen guldet 2008.

2017 blir 13:e året i rad som Kalmar FF är med i Allsvenskan.

Kalmar FF Resultat

Här ser du hela listan med Kalmar FF resultat i Allsvenskan från debuten 1949 - 2016.

  • 1949/1950 - 9:a
  • 1950/1951 - 12:a och nedflyttade
  • 1953/1954 - 9:a
  • 1954/1955 - 11:a och Kalmar FF nedflyttade
  • 1976 - 6:a
  • 1977 - 3:a
  • 1978 - 4:a
  • 1979 - 8:a
  • 1980 - 9:a
  • 1981 - 12:a och Kalmar FF fick kvala sig kvar
  • 1982 - 9:a och fick kvala, Kalmar FF lyckades inte och åkte ur
  • 1984 - 7:a
  • 1985 - 2:a
  • 1986 - 11:a och nedflyttade
  • 1999 - 11:a och fick kvala sig kvar men misslyckades och flyttades ner
  • 2002 - 14:e plats och nedflyttade
  • 2004 - 5:e plats
  • 2005 - 3:a
  • 2006 - 5:e plats
  • 2007 - 2:a
  • 2008 - 1:a
  • 2009 - 4:a
  • 2010 - 9:a
  • 2011 - 8:a
  • 2012 - 10:a
  • 2013 - 4:a
  • 2014 - 11:a
  • 2015 - 13:e
  • 2016 - 6:a

Vi återkommer med Kalmar FF resultat för 2017 så fort serien är färdigspelad.