Örebro

Här hittar du information om allsvenska Örebros fotbollslag.

Matcher och odds

TidSöndag 2017-07-02Event1X2
17:30Örebro - IFK NorrköpingAllsvenskan3.153.602.30
Lördag 2017-07-08Event
16:00Hammarby - ÖrebroAllsvenskan1.853.653.85
Söndag 2017-07-16Event
15:00Örebro - IFK GöteborgAllsvenskan
Söndag 2017-07-23Event
17:30IFK Göteborg - ÖrebroAllsvenskan
Måndag 2017-07-31Event
19:00BK Häcken - ÖrebroAllsvenskan
Lördag 2017-08-05Event
18:00Örebro - ElfsborgAllsvenskan
Söndag 2017-08-13Event
17:30Jönköpings Södra - ÖrebroAllsvenskan
Måndag 2017-08-21Event
19:00Örebro - HammarbyAllsvenskan34.0010.0080.00
Söndag 2017-08-27Event
17:30GIF Sundsvall - ÖrebroAllsvenskan
Söndag 2017-09-10Event
15:00Örebro - Malmö FFAllsvenskan

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF540110-612743010-4151283120-101027
2.IFK Norrköping852112-51753119-7101383221-12927
3.Östersunds FK64209-414621310-1071263319-14521
4.AIK62223-3864118-4131263311-7421
5.Sirius632111-61162227-581254318-11719
6.Djurgården631211-71062229-781253420-14618
7.Hammarby624011-51062228-881246219-13618
8.Elfsborg741216-91351228-1051253424-19518
9.BK Häcken62229-6862313-391245312-9317
10.Örebro63126-91061234-851243510-17-715
11.IFK Göteborg51407-4762137-871135314-12214
12.Jönköpings Södra52217-6871337-1261235414-18-414
13.GIF Sundsvall51225-8571333-86122558-16-811
14.Kalmar FF72147-10750142-111122289-21-128
15.Halmstads BK61142-7460246-112121388-18-106
16.Athletic Eskilstuna60335-10360154-151120489-25-164

Spelschema

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-03 19:00Örebro - Jönköpings Södra 2 - 1
2017-04-08 16:00Athletic Eskilstuna - Örebro 2 - 2
2017-04-16 15:00Örebro - Östersunds FK 2 - 1
2017-04-20 18:30Elfsborg - Örebro 3 - 0
2017-04-26 19:00Örebro - BK Häcken 0 - 0
2017-05-01 15:00Malmö FF - Örebro 2 - 1
2017-05-07 17:30Örebro - Djurgården 0 - 4
2017-05-13 16:00AIK - Örebro 1 - 0
2017-05-17 19:00Örebro - GIF Sundsvall 0 - 2
2017-05-20 18:00Halmstads BK - Örebro 0 - 0
2017-05-29 19:00Örebro - Sirius 2 - 1
2017-06-03 16:00Kalmar FF - Örebro 0 - 1
2017-07-02 17:30Örebro - IFK Norrköping
2017-07-08 16:00Hammarby - Örebro
2017-07-16 15:00Örebro - IFK Göteborg
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro
2017-07-31 19:00BK Häcken - Örebro
2017-08-05 18:00Örebro - Elfsborg
2017-08-13 17:30Jönköpings Södra - Örebro
2017-08-21 19:00Örebro - Hammarby
2017-08-27 17:30GIF Sundsvall - Örebro
2017-09-10 15:00Örebro - Malmö FF
2017-09-16 16:00Djurgården - Örebro
2017-09-21 19:00Örebro - Athletic Eskilstuna
2017-09-25 19:00Sirius - Örebro
2017-10-01 17:30Örebro - Kalmar FF
2017-10-14 16:00Östersunds FK - Örebro
2017-10-20 19:00Örebro - Halmstads BK
2017-10-29 00:00IFK Norrköping - Örebro
2017-11-05 15:00Örebro - AIK