Östersunds FK

Här hittar du information om allsvenska Östersunds FKs fotbollslag.

Matcher och odds

TidTorsdag 2017-10-19Event1X2
19:00Östersunds FK - Athletic BilbaoEuropa League5.003.801.87
Söndag 2017-10-22Event
15:00IFK Göteborg - Östersunds FKAllsvenskan2.403.653.25
Lördag 2017-10-28Event
14:00Östersunds FK - ElfsborgAllsvenskan1.654.155.85
Torsdag 2017-11-02Event
21:05Athletic Bilbao - Östersunds FKEuropa League
Söndag 2017-11-05Event
15:00Jönköpings Södra - Östersunds FKAllsvenskan
Torsdag 2017-11-23Event
19:00Östersunds FK - Zorya LuganskEuropa League
Torsdag 2017-12-07Event
21:05Hertha Berlin - Östersunds FKEuropa League

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF13102138-13321484220-122827186358-253360
2.AIK1465319-11231383224-92727148543-202350
3.Djurgården1382327-13261464424-162227146751-292248
4.BK Häcken1473424-15241356213-112127129637-261145
5.Östersunds FK1476120-11271344523-2016271110643-311243
6.IFK Norrköping1472519-15231362519-2020271341038-35343
7.IFK Göteborg1348123-14201452718-201727910841-34737
8.Sirius1453620-23181353520-2018271061140-43-336
9.Örebro1372421-22231434716-2713271061137-49-1236
10.Elfsborg1473427-18241325619-321127981046-50-435
11.Hammarby1356222-15211434712-211327810934-36-234
12.Kalmar FF1472519-15231323811-28927951330-43-1332
13.GIF Sundsvall1334611-21131435612-191427691223-40-1727
14.Jönköpings Södra1344517-18161416712-289275101229-46-1725
15.Athletic Eskilstuna1335514-171414121110-31527471624-48-2419
16.Halmstads BK1434715-2113130499-22427381624-43-1917

Spelschema

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-09 15:00Östersunds FK - IFK Norrköping 1 - 0
2017-04-16 15:00Örebro - Östersunds FK 2 - 1
2017-04-23 17:30Östersunds FK - IFK Göteborg 1 - 1
2017-04-26 19:00Athletic Eskilstuna - Östersunds FK 1 - 3
2017-05-02 18:30Elfsborg - Östersunds FK 4 - 4
2017-05-07 15:00Östersunds FK - Hammarby 2 - 1
2017-05-14 17:30Malmö FF - Östersunds FK 2 - 1
2017-05-17 19:00Östersunds FK - Sirius 0 - 0
2017-05-20 16:00Östersunds FK - Kalmar FF 2 - 1
2017-05-29 19:00BK Häcken - Östersunds FK 0 - 1
2017-06-03 16:00Östersunds FK - GIF Sundsvall 3 - 1
2017-07-02 17:30AIK - Östersunds FK 2 - 2
2017-07-09 17:30Östersunds FK - Jönköpings Södra 1 - 1
2017-07-16 17:30Östersunds FK - Djurgården 2 - 1
2017-07-23 15:00Djurgården - Östersunds FK 3 - 0
2017-07-30 15:00Östersunds FK - Halmstads BK 0 - 0
2017-08-06 15:00GIF Sundsvall - Östersunds FK 1 - 1
2017-08-13 15:00Hammarby - Östersunds FK 2 - 2
2017-08-20 15:00Östersunds FK - AIK 0 - 3
2017-08-27 15:00IFK Norrköping - Östersunds FK 0 - 2
2017-09-09 16:00Östersunds FK - Athletic Eskilstuna 3 - 0
2017-09-17 15:00Sirius - Östersunds FK 0 - 5
2017-09-20 19:00Östersunds FK - Malmö FF 2 - 2
2017-09-24 15:00Kalmar FF - Östersunds FK 2 - 1
2017-10-01 15:00Östersunds FK - BK Häcken 0 - 0
2017-10-14 16:00Östersunds FK - Örebro 3 - 0
2017-10-22 15:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2017-10-28 14:00Östersunds FK - Elfsborg
2017-11-05 15:00Jönköpings Södra - Östersunds FK