GIF Sundsvall fotboll - odds & spelschema

GIF Sundsvall, även kallade Giffarna, är en anrik Norrlandsklubb med rötter som sträcker sig tillbaka till 1900-talets början. Klubben bildades närmare bestämt 1903 och under årens lopp har man skapat flera framgångar och fina minnen för fansen. 1942 vann de till exempel Norrländska mästerskapet och 2017 gör de sin 16:e Allsvenska säsong.

Sedan år 2000 har klubben gjort nio omgångar i Allsvenskan med en femteplats från 1988 som toppnotering. Flera gånger har de tagit sig vidare med minsta möjliga marginal, så var också fallet 2016 när de slutade på 13:e plats och klarade kvalgränsen precis.

Matcher och GIF Sundsvall odds

Inför Allsvenskan 2017 är laget långt ifrån några oddsfavoriter till guldet. Det är dessutom inte så konstigt om vi blickar tillbaka. De senaste åren har klubben åkt in och ut ur Allsvenskan och några högre tabellplaceringar har de inte heller lyckats ta.

Spelbolagen tror dock på en seger till Giffarna i premiärmatchen mot Athletic Eskilstuna den 2:a april. Unibet ger GIF Sundsvall 2,05 i vinnarodds och 3,45 i odds för vinst till Eskilstuna. Ett spel på oavgjort ger 3,50 gånger pengarna.

Här i tabellen hittar du alla kommande matcher och aktuella odds:

TidSöndag 2017-10-22Event1X2
15:00GIF Sundsvall - IFK NorrköpingAllsvenskan4.503.752.45
Söndag 2017-10-29Event
15:00GIF Sundsvall - HammarbyAllsvenskan3.153.552.45
Söndag 2017-11-05Event
15:00IFK Göteborg - GIF SundsvallAllsvenskan

Ett spel på Giffarna som vinnare av Allsvenskan ger i nuläget 476,00 i odds hos Unibet.

Kolla in hos unibet för att se fler GIF Sundsvall odds >

Tabell

Spana in vår tabell där du kan följa hur det går för de allsvenska lagen. Kolla till exempel poängställning och målskillnad.

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF13102138-13321484220-122827186358-253360
2.AIK1465319-11231383224-92727148543-202350
3.Djurgården1382327-13261464424-162227146751-292248
4.BK Häcken1473424-15241356213-112127129637-261145
5.Östersunds FK1476120-11271344523-2016271110643-311243
6.IFK Norrköping1472519-15231362519-2020271341038-35343
7.IFK Göteborg1348123-14201452718-201727910841-34737
8.Sirius1453620-23181353520-2018271061140-43-336
9.Örebro1372421-22231434716-2713271061137-49-1236
10.Elfsborg1473427-18241325619-321127981046-50-435
11.Hammarby1356222-15211434712-211327810934-36-234
12.Kalmar FF1472519-15231323811-28927951330-43-1332
13.GIF Sundsvall1334611-21131435612-191427691223-40-1727
14.Jönköpings Södra1344517-18161416712-289275101229-46-1725
15.Athletic Eskilstuna1335514-171414121110-31527471624-48-2419
16.Halmstads BK1434715-2113130499-22427381624-43-1917

Spelschema

Här kan du se GIF Sundsvall spelschema för 2017:

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-11 18:30Malmö FF - GIF Sundsvall 2 - 0
2017-04-16 17:30GIF Sundsvall - BK Häcken 1 - 2
2017-04-23 15:00Hammarby - GIF Sundsvall 0 - 0
2017-04-26 19:00GIF Sundsvall - Elfsborg 1 - 1
2017-04-30 15:00AIK - GIF Sundsvall 0 - 0
2017-05-08 19:00IFK Norrköping - GIF Sundsvall 0 - 0
2017-05-14 15:00GIF Sundsvall - Jönköpings Södra 0 - 0
2017-05-17 19:00Örebro - GIF Sundsvall 0 - 2
2017-05-22 19:00GIF Sundsvall - IFK Göteborg 0 - 4
2017-05-27 16:00Kalmar FF - GIF Sundsvall 3 - 0
2017-06-03 16:00Östersunds FK - GIF Sundsvall 3 - 1
2017-07-01 16:00GIF Sundsvall - Sirius 1 - 2
2017-07-10 19:00Djurgården - GIF Sundsvall 2 - 1
2017-07-15 16:00GIF Sundsvall - Halmstads BK 1 - 0
2017-07-22 16:00Halmstads BK - GIF Sundsvall 2 - 2
2017-07-29 18:00GIF Sundsvall - Malmö FF 0 - 1
2017-08-06 15:00GIF Sundsvall - Östersunds FK 1 - 1
2017-08-14 19:00BK Häcken - GIF Sundsvall 2 - 0
2017-08-21 19:00GIF Sundsvall - Kalmar FF 1 - 3
2017-08-27 17:30GIF Sundsvall - Örebro 2 - 1
2017-09-10 17:30Sirius - GIF Sundsvall 0 - 1
2017-09-18 19:00Athletic Eskilstuna - GIF Sundsvall 1 - 2
2017-09-21 19:00GIF Sundsvall - AIK 0 - 0
2017-09-24 17:30Jönköpings Södra - GIF Sundsvall 2 - 2
2017-10-01 15:00GIF Sundsvall - Djurgården 0 - 5
2017-10-15 17:30Elfsborg - GIF Sundsvall 2 - 1
2017-10-22 15:00GIF Sundsvall - IFK Norrköping
2017-10-29 15:00GIF Sundsvall - Hammarby
2017-11-05 15:00IFK Göteborg - GIF Sundsvall

Gå på matcher

Giffarna spelar sina hemmamatcher på Norrporten Arena som är lika gammal som klubben själv. Den invigdes 1903 och har moderniserats och renoverats på senare år. Numer tar Norrporten 7 700 personer på läktarna.

Biljetter inför matcher köps via klubbens webbsida, på kansliet eller i kassan på arenan.

Historia

GIF Sundsvall har en lång historia som rymmer spelare som Tomas Brolin och Leif Forsberg samt en femteplats i Allsvenskan som främsta merit.

1965 gjorde klubben sin första Allsvenska säsong och precis som för så många andra klubbar blev premiäromgången tuff. GIF Sundsvall blev 12:a i tabellen och fick hoppa ner till Division 2 igen.

Det skulle sen dröja ända till 1975 innan de var tillbaka i Allsvenskan och även då uteblev de stora framgångarna. Laget slutade sist och blev återigen nedflyttade och tog sig inte upp igen förrän 1987. Det året debuterade Tomas Brolin för Giffarna. Under sin tid i klubben spelade Brolin 55 matcher och gjorde 13 mål innan han lämnade 1989.

Men under Brolins år i klubben lyckades klubben för första gången hålla sig kvar i högsta serien i två omgångar i rad innan de blev nedflyttade efter att ha slutat som 11 i tabellen 1989. Under den här tiden hade profilen Anders Grönhagen rollen som tränare för laget. Även han slutade 1989.

1991 kom de dock tillbaka igen, men bara för en säsong. Under resten av 90-talet spelade klubben i Divison 1 (nuvarande Superettan) innan man lyckades ta sig upp till Allsvenskan år 2000.

Kända spelare

Tomas Brolin är kanske den allra mest kände fotbollsspelaren som spelat i klubben. Men den som gjort flest matcher för laget är anfallaren Leif ”Lill-Foppa” Forsberg som sammanlagt gjort 402 mather i GIF Sundsvalls tröja. Han spelade för laget i två omgångar, först mellan 1980-1988 och sen mellan 1990 - 2000.

Tre andra kända spelare som spelat för klubben är Mikael Lustig (2005-2008), idol-deltagaren Kevin Walker (2001-2004) och landslagsspelaren Per Nilsson (1999-2001). Efter sin tid i norrlandsklubben gick Nilsson vidare till AIK.

Laget i dag

Sedan 2013 leds GIF Sundsvall fotboll av huvudtränaren Joel Cedergren som också spelat för klubben. Under sin aktiva fotbollskarriär gjorde han 154 matcher för Giffarna där han spelade 2000-2004 och 2007-2008.

Två av säsongens nyförvärv är mittfältaren Kristinn Freyr Sigurdsson från Island och anfallaren Linus Hallenius från Helsingborgs IF.

Resultat

Här kan du se alla allsvenska resultat för GIF Sundsvall:

  • 1965 - 12:a och nedflyttade
  • 1987 - 10:a
  • 1988 - 5:a och nedflyttade
  • 1989 - 11 och nedflyttade
  • 1991 - 10 och nedflyttade
  • 2000 - 11
  • 2001 - 11
  • 2002 - 8
  • 2003 - 12
  • 2004 - 7
  • 2005 - 13 och nedflyttade
  • 2008 - 15 och nedflyttade
  • 2012 - 14:e plats och nedflyttade
  • 2015 - 12:e plats
  • 2016 - 13:e plats