Allsvenskans tabell 2017

Matcher och odds

TidLördag 2017-07-01Event1X2
16:00GIF Sundsvall - SiriusAllsvenskan3.153.402.50
16:00Malmö FF - Athletic EskilstunaAllsvenskan1.227.2516.00
18:00Halmstads BK - ElfsborgAllsvenskan3.653.702.18
Söndag 2017-07-02Event
15:00Jönköpings Södra - IFK GöteborgAllsvenskan3.403.502.34
17:30AIK - Östersunds FKAllsvenskan2.353.453.40
17:30Örebro - IFK NorrköpingAllsvenskan3.503.652.10
Måndag 2017-07-03Event
19:00Djurgården - Kalmar FFAllsvenskan1.614.307.10
19:00BK Häcken - HammarbyAllsvenskan1.833.854.80
Lördag 2017-07-08Event
16:00Hammarby - ÖrebroAllsvenskan1.853.653.85
16:00Sirius - Athletic EskilstunaAllsvenskan1.574.505.60

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF540110-612743010-4151283120-101027
2.IFK Norrköping852112-51753119-7101383221-12927
3.Östersunds FK64209-414621310-1071263319-14521
4.AIK62223-3864118-4131263311-7421
5.Sirius632111-61162227-581254318-11719
6.Djurgården631211-71062229-781253420-14618
7.Hammarby624011-51062228-881246219-13618
8.Elfsborg741216-91351228-1051253424-19518
9.BK Häcken62229-6862313-391245312-9317
10.Örebro63126-91061234-851243510-17-715
11.IFK Göteborg51407-4762137-871135314-12214
12.Jönköpings Södra52217-6871337-1261235414-18-414
13.GIF Sundsvall51225-8571333-86122558-16-811
14.Kalmar FF72147-10750142-111122289-21-128
15.Halmstads BK61142-7460246-112121388-18-106
16.Athletic Eskilstuna60335-10360154-151120489-25-164

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2017-07-01 16:00Malmö FF - Athletic Eskilstuna
2017-07-01 16:00GIF Sundsvall - Sirius
2017-07-01 18:00Halmstads BK - Elfsborg
2017-07-02 15:00Jönköpings Södra - IFK Göteborg
2017-07-02 17:30Örebro - IFK Norrköping
2017-07-02 17:30AIK - Östersunds FK
2017-07-03 19:00BK Häcken - Hammarby
2017-07-03 19:00Djurgården - Kalmar FF

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatch
2017-07-01 16:00Malmö FF - Athletic Eskilstuna
2017-07-01 16:00GIF Sundsvall - Sirius
2017-07-01 18:00Halmstads BK - Elfsborg
2017-07-02 15:00Jönköpings Södra - IFK Göteborg
2017-07-02 17:30Örebro - IFK Norrköping
2017-07-02 17:30AIK - Östersunds FK
2017-07-03 19:00Djurgården - Kalmar FF
2017-07-03 19:00BK Häcken - Hammarby

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-06-02 19:00Elfsborg - BK Häcken 2 - 0
2017-06-03 16:00Östersunds FK - GIF Sundsvall 3 - 1
2017-06-03 16:00Kalmar FF - Örebro 0 - 1
2017-06-03 18:00Jönköpings Södra - Malmö FF 1 - 2
2017-06-04 15:00Hammarby - Djurgården 3 - 1
2017-06-04 15:00Athletic Eskilstuna - AIK 1 - 3
2017-06-04 17:30IFK Norrköping - IFK Göteborg 2 - 0
2017-06-04 17:30Sirius - Halmstads BK 2 - 1

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.