Allsvenskans tabell 2017

Matcher och odds

TidLördag 2017-07-29Event1X2
16:00Elfsborg - SiriusAllsvenskan1.884.054.50
16:00Jönköpings Södra - HammarbyAllsvenskan2.853.402.75
18:00GIF Sundsvall - Malmö FFAllsvenskan7.254.451.56
Söndag 2017-07-30Event
15:00Östersunds FK - Halmstads BKAllsvenskan1.515.008.25
15:00IFK Göteborg - IFK NorrköpingAllsvenskan9.003.653.50
17:30AIK - Kalmar FFAllsvenskan1.534.607.75
Måndag 2017-07-31Event
19:00Athletic Eskilstuna - DjurgårdenAllsvenskan6.954.701.56
19:00BK Häcken - ÖrebroAllsvenskan1.734.005.00
Lördag 2017-08-05Event
16:00Halmstads BK - Jönköpings SödraAllsvenskan2.203.303.15
18:00Örebro - ElfsborgAllsvenskan2.753.302.45

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF861118-1119853011-41816114129-151437
2.AIK83326-51275119-4161584315-9628
3.Djurgården961220-919722310-981683530-181227
4.Sirius843114-815833212-9121676326-17927
5.IFK Norrköping952213-817731311-12101683524-20427
6.Östersunds FK853012-618822412-1581675424-21326
7.Elfsborg851219-916823313-1491674532-23925
8.BK Häcken832311-71183416-5131666417-12524
9.Hammarby844016-71682248-1381666424-20424
10.Örebro851214-131681347-1361664621-26-522
11.IFK Göteborg716010-79831411-12101547421-19219
12.Jönköpings Södra72237-9891448-1571636715-24-915
13.GIF Sundsvall72237-10891446-1271636713-22-915
14.Kalmar FF93159-111070164-17116321113-28-1511
15.Halmstads BK81345-10680357-1331616912-23-119
16.Athletic Eskilstuna71337-11690186-21116141113-32-197

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2017-07-29 16:00Elfsborg - Sirius
2017-07-29 16:00Jönköpings Södra - Hammarby
2017-07-29 18:00GIF Sundsvall - Malmö FF
2017-07-30 15:00Östersunds FK - Halmstads BK
2017-07-30 15:00IFK Göteborg - IFK Norrköping
2017-07-30 17:30AIK - Kalmar FF
2017-07-31 19:00BK Häcken - Örebro
2017-07-31 19:00Athletic Eskilstuna - Djurgården

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatch
2017-07-29 16:00Jönköpings Södra - Hammarby
2017-07-29 16:00Elfsborg - Sirius
2017-07-29 18:00GIF Sundsvall - Malmö FF
2017-07-30 15:00Östersunds FK - Halmstads BK
2017-07-30 15:00IFK Göteborg - IFK Norrköping
2017-07-30 17:30AIK - Kalmar FF
2017-07-31 19:00BK Häcken - Örebro
2017-07-31 19:00Athletic Eskilstuna - Djurgården

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-06-01 19:00IFK Norrköping - AIK 0 - 0
2017-07-22 16:00Malmö FF - Jönköpings Södra 2 - 0
2017-07-22 16:00Halmstads BK - GIF Sundsvall 2 - 2
2017-07-22 18:00Sirius - BK Häcken 2 - 2
2017-07-23 15:00Djurgården - Östersunds FK 3 - 0
2017-07-23 17:30IFK Göteborg - Örebro 2 - 2
2017-07-23 17:30Kalmar FF - Athletic Eskilstuna 2 - 0
2017-07-24 19:00Hammarby - Elfsborg 2 - 1

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.