Allsvenskantabell.se

Daniel Gunnars lämnar BP efter säsongen i Damallsvenskan

Daniel gunnars lamnar bp efter sasongen i damallsvenskan

När domaren snart blåser av den sista matchen för säsongen i OBOS Damallsvenskan innebär det slutet på en lång period i västerort. Daniel Gunnars lämnar sitt uppdrag som huvudtränare för IF Brommapojkarna. Avskedet sker under en framgångsrik period, där laget redan har slagit sitt tidigare poängrekord i högsta serien. Nu återstår bara slutspurten av hans fjärde och sista år som huvudansvarig.

En resa från Grimstatältet till högsta serien

På klubbens webbplats beskriver Gunnars sin tid i BP som en fantastisk resa. Allt började i Grimstatältet med flickor 15, den numera välkända F04-kullen. Över tid följde han samma spelarstomme upp genom ålderskullarna, via F17 till F19. Det långsiktiga arbetet ledde 2021 till både en serieseger och ett SM-silver. Nästa steg kom säsongen 2022 när han blev assisterande tränare för damlaget, vilket banade väg för huvudtränarjobbet inför 2023. Detta är ett tydligt exempel på hur man bygger upp en verksamhet över tid. Att gå hela vägen från föreningens flickakademi upp till A-laget visar på en stark koppling mellan tränaren och miljön i klubben.

Rekordsäsongen 2026 och avslutningen

Beslutet att lämna uppdraget kommer under en höst där BP har presterat mycket bra. Enligt rapporter från SvenskaFans i slutet av oktober 2026 har laget redan slagit sitt tidigare poängrekord i OBOS Damallsvenskan. Trots att tränaren slutar ligger fokus helt på att avsluta säsongen starkt. I ett inlägg på klubbens Instagram kallar Gunnars de återstående matcherna för tre finaler. Målet för truppen är tydligt: de ska göra allt för att förbättra det nyslagna poängrekordet och bygga vidare på den goda formen.

Uppskattning för tydlighet och ordning

Från klubbens håll är man mycket positiva. I en kommentar på BP:s webbplats berättar sportchefen Staffan Jacobsson hur mycket han har uppskattat samarbetet under de gångna åren. Jacobsson ser Gunnars utveckling som ett bevis på vad hårt arbete kan leda till. Han har inte bara tagit steget från ungdomsfotboll till elitnivå, utan också genomfört den högsta tränarutbildningen, UEFA Pro. Det sportchefen framför allt uppskattar är den tydlighet och ordning som Gunnars konsekvent har stått för gentemot både ledarstab och spelare. Detta lämnar en stabil grund för nästa tränare att ta över.

Tränarkarriären i IF Brommapojkarna

För att ge en tydlig bild av hur Daniel Gunnars har utvecklats inom föreningen följer här en sammanställning över hans olika roller över tid.

År Uppdrag i föreningen Noteringar
Tidiga år Tränare för F15, F17 och F19 Började i Grimstatältet med F04-kullen
2021 Tränare för F19 Serieseger och SM-silver
2022 Assisterande tränare för damlaget Första steget in i A-laget
2023-2026 Huvudtränare för damlaget Slog poängrekord i Damallsvenskan 2026
Tore

Publicerad den

Av