Allsvenskantabell.se

FC Rosengård sparkar Kjetselberg igen – Fran Alonso tar över

Fc rosengard sparkar kjetselberg igen fran alonso tar over

Det tog exakt 364 dagar från det första avskedet till det andra. Inom toppfotbollen leder uteblivna resultat ofta till snabba förändringar, och efter en tung säsong med få poäng agerar FC Rosengård. Joel Kjetselberg får lämna och ersätts av spanjoren Fran Alonso. Uppdraget är tydligt: att hålla laget i Damallsvenskan under de nio avslutande omgångarna.

Kjetselberg får gå efter tung säsong

Den 8 september 2026 bröt klubben med Kjetselberg för andra gången på mindre än ett år. Under säsongen 2024 ledde han laget till SM-guld med 75 poäng och 25 segrar. Trots det fick han lämna sitt uppdrag i september 2025. Inför årets säsong anställdes han på nytt med ett ettårskontrakt för att bygga en ny, långsiktig satsning. Resultaten på planen har dock inte blivit de förväntade.

Enligt tabellen hos HurBra.se ligger laget på tolfte plats, vilket innebär negativt kval. 14 poäng på 17 omgångar är ett svagt resultat för Malmöklubben. Beskedet kommer kort efter att laget brutit sin vinsttorka. Helgens 1-0-seger borta mot Djurgården var taktiskt disciplinerad och visade att grunderna och restförsvaret fortfarande fungerar, men det räckte inte. På klubbens webbplats tackar styrelseledamoten Bex Smith, som även är vd för investeringsbolaget Crux Football, Kjetselberg för hans tidigare insatser. Samtidigt är budskapet tydligt: föreningen måste ta nästa steg i sin utveckling och nöjer sig inte med att enbart undvika nedflyttning.

Fran Alonso tar över som tränare

Ersättaren var redan klar. Samtidigt som Kjetselberg lämnar bekräftar FC Rosengård och SvenskaFans att Fran Alonso blir ny huvudtränare med omedelbar verkan. Han har internationell erfarenhet och stor taktisk kunskap från den högsta nivån inom både dam- och herrfotboll.

Alonso kommer närmast från flera år i Celtic FC Women. I klubbens pressmeddelande säger Bex Smith att hans bakgrund är ovanlig inom damfotbollen. Hans taktiska kunnande, särskilt när det gäller presspel och speluppbyggnad, är vad truppen behöver just nu. Den långsiktiga målsättningen är att klubben återigen ska slåss om titlar i Sverige och Europa. I nuläget handlar det dock om att säkra nytt kontrakt. Enligt HurBra.se blir Alonsos viktigaste uppgift att vända den negativa trenden och hålla laget kvar i serien under säsongens nio sista omgångar.

Alonsos tidigare tränaruppdrag

Alonsos bakgrund ger en bild av hans erfarenhet och hur han vill bygga sitt lag. Han har arbetat inom flera olika fotbollskulturer och har erfarenhet från både engelsk herrfotboll och internationell damfotboll. Enligt uppgifter från SvenskaFans och FC Rosengård har han arbetat med flera framstående tränare. Det återstår att se om han kommer att införa sina spelidéer fullt ut direkt, eller om han i första hand fokuserar på att ta poäng. Alonso har tidigare representerat följande klubbar:

  • Celtic FC Women (huvudtränare)
  • Lewes (huvudtränare)
  • Houston Dash (huvudtränare)
  • Deportivo A Coruña (huvudtränare)
  • Everton (assisterande tränare till Ronald Koeman)
  • Southampton (teknisk tränare under Mauricio Pochettino)
Karl

Publicerad den

Av