Allsvenskantabell.se

Förvirring i IK Sirius: Zalgiris bröt låneavtal utan vetskap

Forvirring i ik sirius zalgiris brot laneavtal utan vetskap

Fotbollens byråkrati kan ibland vara oförutsägbar. Ena sekunden har man kontroll, i nästa uppstår problem. Att Saba Mamatsashvilis låneavtal plötsligt har brutits har skapat en rörig situation för IK Sirius. Vänsterbacken tillhör formellt Uppsalaklubben fram till sommaren 2029. Ändå står det redan klart att han inte kommer att spela i den allsvenska truppen under hösten. Var 24-åringen kommer att spela under resten av säsongen 2026 är just nu en öppen fråga.

Zalgiris Vilnius bröt avtalet utan formell kontakt

Jag har följt svensk fotboll länge. Även om jag håller på IFK Göteborg är det lätt att förstå Sirius frustration i den här situationen. Utan förvarning publicerade Zalgiris Vilnius nyligen en nyhet på sin hemsida om att låneavtalet med Mamatsashvili avbryts i förtid. Enligt den litauiska klubben fattades beslutet i samförstånd med spelaren. För Sirius kom beskedet oväntat. A-lagschefen Jonathan Ederström förklarade i Upsala Nya Tidning att klubben via spelarens agent visste att en dialog pågick. Däremot tog Zalgiris Vilnius aldrig formell kontakt med Sirius för att bryta lånet, vilket är ett krav för att ett avtal ska kunna hävas på rätt sätt.

Ingen plats i truppen under hösten

När en spelare plötsligt står utan låneklubb riktas blickarna ofta mot moderklubben. Men för Sirius är det just nu inte aktuellt med en återkomst. I intervjun med Upsala Nya Tidning är Ederström tydlig med att klubben inte kommer att göra några förändringar i herrtruppen under hösten. I praktiken innebär det att Mamatsashvili, trots att han har kontrakt med Sirius i ytterligare tre år, inte kommer att spela för laget under 2026. Det är ett logiskt beslut. Att bygga ett lag kräver kontinuitet, och att ta in en spelare sent i ett färdigt system riskerar att störa balansen i truppen. Vad nästa steg blir för den georgiske vänsterbacken är oklart. Det som återstår för de inblandade parterna är att hantera det juridiska efterspelet. Frågan är också vad den litauiska klubbens agerande kan innebära för framtida låneavtal i svensk fotboll.

Tore

Publicerad den

Av