Allsvenskantabell.se

Malmö FF säljer Moa Öhman till Djurgårdens IF i Damallsvenskan

Malmo ff saljer moa ohman till djurgardens if i damallsvenskan

Inom fotbollen är speltid viktigt. När målvakten Moa Öhman nu lämnar Malmö FF för seriekonkurrenten Djurgårdens IF beror det just på detta. Efter att ha förlorat sin ordinarie plats i Malmö flyttar hon till Stockholm. Målet är tydligt: hon vill spela matcher från start. Lösningen är ett nytt flerårskontrakt med Djurgården.

Långt avtal och tydligt förtroende i huvudstaden

Det är en långsiktig lösning. Kontraktet sträcker sig över säsongen 2029, vilket Djurgården har meddelat i sina officiella kanaler. Sportchefen Jean Balawo är tydlig med att Öhman värvas för att ha en viktig roll i laget. För Öhman handlar det om att hitta en miljö där klubbens ambitioner stämmer överens med hennes egna. I Djurgården återförenas hon även med sina tidigare lagkamrater Sara Eriksson och Elsa Pelgander. Även om jag personligen håller på IFK Göteborg, tycker jag att Djurgården agerar klokt. De bygger stabilitet över tid och säkrar en erfaren målvakt.

Ökad konkurrens förändrade situationen i Malmö

Anledningen till att hon lämnar ett topplag är konkurrensen. Situationen i Malmö förändrades inför den nuvarande säsongen när klubben värvade landslagsmålvakten Zecira Musovic. FotbollDirekt bedömde tidigt att detta skulle innebära att Öhman förlorade sin plats som förstemålvakt. Malmö FF:s sportchef Maxim Khalil förklarar i klubbens kanaler att Öhman ville spela regelbundet och att föreningen valde att låta henne gå. Khalil tackar henne för hennes professionalism, starka insatser och goda attityd. Flytten drivs av hennes vilja att få spela varje vecka.

Ett genombrottsår som gav en plats i landslaget

Inför säsongen 2025 kom Öhman till Malmö från Piteå IF och blev omedelbart förstemålvakt. Hennes första år i klubben blev ett genombrott. Med ett stabilt spel bidrog hon till lagets tredjeplats, vilket säkrade en plats i Europaspel. Hennes insatser uppmärksammades av förbundskaptenen, och under hösten blev hon för första gången uttagen till det svenska damlandslaget.

Säsongen 2025 i siffror för Öhman:

  • Startade samtliga 26 matcher i Damallsvenskan
  • Höll nollan i nio av dessa matcher
  • Bidrog till lagets tredjeplats och säkrade Europaspel

I sin avskedshälsning i Malmö FF:s kanaler tackar Öhman sina tidigare lagkamrater. Hon betonar att tiden i klubben har utvecklat henne som spelare och hjälpt henne att nå landslaget. Nu väntar en ny vardag i Stockholm. Det blir intressant att följa vad hennes ankomst betyder för Djurgårdens försvarsspel framöver.

Tore

Publicerad den

Av