Allsvenskantabell.se

Noah Tolf om Torino-intresset efter genombrottet i IFK Göteborg

Noah tolf om torino intresset efter genombrottet i ifk goteborg

Noah Tolf tar ryktena om en flytt till Serie A med ro. Efter ett skadedrabbat år ser vänsterbacken det utländska intresset som ett kvitto på att han gör rätt saker. Samtidigt har den nya konkurrensen i truppen gett honom extra motivation. Nu ligger allt fokus på att säkra startplatsen och prestera när IFK Göteborg spelar avgörande matcher, både i Sverige och ute i Europa.

Intresset från Italien och reaktionen vid frukostbordet

Nyheten kom tidigt på morgonen. När 20-åringen satt vid frukostbordet och läste Göteborgs-Posten fick han se att Torino är intresserade av honom. Han tar uppmärksamheten med ro och ser det som en rolig grej och en bekräftelse på sitt hårda jobb, även om man aldrig vet vad som händer inom fotbollen. Att den italienska klubben letar efter en ny vänsterback är känt. Uppgifterna om ett konkret intresse publicerades först i den Turinbaserade tidningen Tuttosport, innan de uppmärksammades av Fotbollskanalen i Sverige.

Långt kontrakt ger arbetsro för IFK Göteborg

Det är positivt för IFK Göteborg när egna talanger uppmärksammas utomlands, och klubbens långsiktiga arbete ger trygghet. Enligt Fotbolltransfers.com sträcker sig vänsterbackens avtal fram till sommaren 2029. Det ger klubben ett starkt förhandlingsläge om Torino, eller någon annan intressent, skulle lägga ett bud framöver. Tolf själv känner ingen stress över att lämna staden och klubben som han trivs i. Som han sa till Göteborgs-Posten ligger hans fulla fokus på de kommande matcherna i Allsvenskan och Conference League.

Skadehistorik och ny konkurrens på vänsterkanten

Förra året fick Tolf sitt genombrott och etablerade sig som en nyckelspelare med 29 ligamatcher och ett mål. Den här säsongen har dock störts av skador, vilket har begränsat honom till endast åtta allsvenska matcher. För att bredda truppen lånade IFK nyligen in vänsterbacken Issaka Seidu. Tolf välkomnar den nya konkurrensen. I en intervju med Göteborgs-Posten förklarar han att det fungerar som en drivkraft som hindrar honom från att bli bekväm och får honom att prestera på en hög nivå. Det återstår nu att se om detta kan hjälpa honom att hitta tillbaka till fjolårsformen och behålla startplatsen under resten av säsongen.

Tore

Publicerad den

Av