Uppgifter: Al-Ettifaq lägger 20-miljonersbud på AIK:s Axel Kouamé
Ett formellt bud har nått AIK på Karlberg. Den saudiska klubben Al-Ettifaq har erbjudit omkring 20 miljoner kronor för mittfältaren Axel Kouamé. Nu väntar förhandlingar, och en mellanhand har anlitats för att sköta samtalen för Stockholmsklubbens räkning. Om affären går igenom blir det den andra spelaren på kort tid som lämnar AIK för samma klubb i Mellanöstern.
Förhandlingsläget kring budet
Expressen avslöjade den 17 augusti 2026 att budet på 20 miljoner kronor har inkommit och att AIK har valt att ta in en extern part för att hantera dialogen med den saudiska klubben. Förhandlingsprocessen förväntas ta tid, då parterna nu ska försöka enas om en slutgiltig prislapp. Än så länge är inget avtal påskrivet. Att en mellanhand anlitas är vanligt i dagens fotboll när övergångssummorna är stora och skillnaderna mellan fotbollskulturerna är påtagliga.
Spelarens bakgrund och kontraktssituation
Axel Kouamé värvades från finska Inter Åbo under sommaren 2025 för ungefär 10 miljoner kronor. Nu, ett år senare, har den 21-årige ivorianen ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2029. Detta ger AIK en stark förhandlingsposition. Innan en skada tvingade honom till vila hann mittfältaren starta sex allsvenska matcher i år, vilket FotbollDirekt nyligen rapporterade om. Han har visat hög kvalitet på planen, även om hans nuvarande skada håller honom borta från spel.
Den etablerade relationen med Al-Ettifaq
Det finns redan en upparbetad relation mellan klubbarna. Enligt Expressen är Kouamé inte den första AIK-spelaren som Al-Ettifaq har visat intresse för på sistone. Klubben värvade nyligen Bersant Celina, som lämnade AIK för spel i Saudiarabien. Att de nu vill värva ytterligare en spelare från AIK tyder på att de var nöjda med den tidigare affären. Nästa steg är att se om mellanhanden kan slutföra även denna övergång innan transferfönstret stänger. Frågan är nu vilken övergångssumma AIK är villiga att acceptera.