Officiellt: Djurgården värvar Alexander Johansson
Som inbiten Hammarbysupporter tar det emot lite att berömma rivalernas värvningar, men rätt ska vara rätt. När 16-årige Alexander Johansson nu skriver på för Djurgårdens IF fram till sommaren 2029, gör han det inte bara som en lovande talang från Ettan Norra. Han kommer till Kaknäs med en poängstark vår i ryggen och ett familjearv i klubben att förvalta.
Spelarprofil och taktik
Steget från seniorfotboll i tredjedivisionen till en allsvensk träningsvardag är stort, något han själv verkar vara medveten om. I klubbens kanaler pratar han om vikten av tålamod och att låta den fysiska och taktiska anpassningen ta tid. På planen är han en 1,84 meter lång mittfältare som trivs bäst i en central eller offensiv roll. Det är där, i ytorna mellan motståndarnas lagdelar, som hans spelförståelse, kreativitet och höga arbetskapacitet kommer till sin rätt.
Statistiken från vårsäsongen med IFK Stocksund visar att han redan producerar poäng. Fem mål och fem assist på 14 seriematcher under 2026 är ett bra facit, och Bollsvenskans utnämning till månadens talang i april var logisk. Med 21 ungdomslandskamper och fyra mål för Sverige – något Djurgården gärna lyfter fram – har han också erfarenhet av internationellt tempo.
Konkurrens om värvningen
Att hitta unga och spelskickliga mittfältare som redan gör poäng i seniorfotboll är svårt, och många klubbar letar efter samma typ av spelare. Djurgårdens fotbollschef Maximilian Hahn berättar på klubbens hemsida att konkurrensen om spelaren var hård. Under våren rapporterade Bollsvenskan att både BK Häcken och IK Sirius visade konkret intresse.
Hahn berömmer värvningen och beskriver spelaren som en av landets främsta i sin ålderskull på den aktuella positionen. Fotbollschefen lyfter fram speluppfattningen, passningsspelet och förmågan att styra tempot och spela igenom lagdelar. Detta är viktiga egenskaper för att klara av det högre tempot och presspelet i Allsvenskan.
Familjeband och framtid
Övergången har också en personlig koppling. FotbollDirekt uppmärksammade nyligen att Alexander är son till Andreas Johansson, som gjorde 172 matcher, 50 mål och vann två SM-guld samt två cupguld med Djurgården. För 16-åringen innebär det att han nu får representera den klubb han har stöttat hela livet och tidigare följt från läktaren.
Hans egna mål är högt ställda. I en intervju med klubben berättar han att siktet är inställt på SM-guld, cupguld, Europaspel och att på sikt slå sin pappas titelrekord. Nästa steg för honom blir att anpassa sin höga arbetskapacitet från Ettan Norra till intensiteten på Djurgårdens träningar. Utmaningen blir att se hur snabbt han kan vänja sig vid det allsvenska tempot och börja använda sina styrkor på den nya nivån.