Allsvenskans tabell 2016

Matcher och odds

TidSöndag 2016-09-25Event1X2
15:00Elfsborg - AIKAllsvenskan2.553.602.98
17:30Malmö FF - Helsingborgs IFAllsvenskan1.326.5011.50
Måndag 2016-09-26Event
19:00Falkenbergs FF - HammarbyAllsvenskan5.404.251.66
19:00GIF Sundsvall - BK HäckenAllsvenskan3.653.902.11
19:00IFK Göteborg - Östersunds FKAllsvenskan1.813.955.30
19:00IFK Norrköping - DjurgårdenAllsvenskan2.004.008.00
19:00Örebro - Gefle IFAllsvenskan1.534.757.50
Fredag 2016-09-30Event
19:00Helsingborgs IF - HammarbyAllsvenskan2.903.302.40
Lördag 2016-10-01Event
14:00GIF Sundsvall - Jönköpings SödraAllsvenskan2.403.282.90
16:00BK Häcken - Malmö FFAllsvenskan3.004.002.60

Tabell

Allsvenskan - 2016
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.IFK Norrköping1192033-10291273217-112423165250-212953
2.Malmö FF12101125-6311162321-132023163446-192751
3.AIK1156014-7211281323-142523137337-211646
4.IFK Göteborg1182120-11261234522-231323116642-34839
5.BK Häcken1262427-17201143418-171523105845-341135
6.Kalmar FF1254319-14191244415-16162498734-30435
7.Örebro1153317-19181252522-181723105839-37235
8.Elfsborg1163228-12211233615-16122396843-281533
9.Östersunds FK1271416-13221124512-22102395928-35-732
10.Hammarby1245322-19171133514-18122378836-37-129
11.Djurgården1261523-1819113089-17923911332-35-328
12.Jönköpings Södra1244410-13161233616-211224771026-34-828
13.GIF Sundsvall1132615-16111234515-251323661130-41-1124
14.Helsingborgs IF1241717-23131123610-22923641327-45-1822
15.Gefle IF1214711-237112189-23723351520-46-2614
16.Falkenbergs FF1111911-2741212910-32523231821-59-389

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2016-09-25 15:00Elfsborg - AIK
2016-09-25 17:30Malmö FF - Helsingborgs IF
2016-09-26 19:00GIF Sundsvall - BK Häcken
2016-09-26 19:00IFK Norrköping - Djurgården
2016-09-26 19:00Falkenbergs FF - Hammarby
2016-09-26 19:00IFK Göteborg - Östersunds FK
2016-09-26 19:00Örebro - Gefle IF
2016-09-30 19:00Helsingborgs IF - Hammarby

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatchResultat
2016-09-24 16:00Jönköpings Södra - Kalmar FF 0 - 1
2016-09-25 15:00Elfsborg - AIK
2016-09-25 17:30Malmö FF - Helsingborgs IF
2016-09-26 19:00GIF Sundsvall - BK Häcken
2016-09-26 19:00IFK Norrköping - Djurgården
2016-09-26 19:00Örebro - Gefle IF
2016-09-26 19:00Falkenbergs FF - Hammarby
2016-09-26 19:00IFK Göteborg - Östersunds FK

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2016-09-21 19:00Kalmar FF - Falkenbergs FF 3 - 0
2016-09-21 19:00Gefle IF - Jönköpings Södra 0 - 1
2016-09-21 19:00Östersunds FK - IFK Norrköping 0 - 2
2016-09-21 19:00Djurgården - AIK 0 - 3
2016-09-21 19:00Helsingborgs IF - GIF Sundsvall 2 - 1
2016-09-22 19:00IFK Göteborg - Örebro 3 - 2
2016-09-22 19:00Malmö FF - Elfsborg 1 - 0
2016-09-22 19:00Hammarby - BK Häcken 2 - 3

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.