Allsvenskans tabell 2017

Matcher och odds

TidSöndag 2017-04-30Event1X2
15:00AIK - GIF SundsvallAllsvenskan1.375.4011.50
Måndag 2017-05-01Event
15:00Kalmar FF - Halmstads BKAllsvenskan1.943.604.55
15:00Malmö FF - ÖrebroAllsvenskan1.365.5010.00
17:30Djurgården - IFK NorrköpingAllsvenskan2.273.703.30
17:30Sirius - Jönköpings SödraAllsvenskan2.053.703.85
Tisdag 2017-05-02Event
18:30BK Häcken - IFK GöteborgAllsvenskan2.403.503.15
18:30Elfsborg - Östersunds FKAllsvenskan2.363.503.20
Fredag 2017-05-05Event
19:00BK Häcken - SiriusAllsvenskan1.703.755.00
Lördag 2017-05-06Event
16:00Halmstads BK - AIKAllsvenskan6.504.001.50
Söndag 2017-05-07Event
15:00IFK Göteborg - Kalmar FFAllsvenskan1.444.507.00

Tabell

Allsvenskan - 2017
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF22005-2631204-1553209-3611
2.Hammarby31205-1531114-4462319-549
3.Sirius21013-2332014-1653027-349
4.IFK Norrköping32015-3621012-2353027-529
5.Örebro32104-2720112-5152216-7-18
6.Elfsborg21014-2331116-54521210-737
7.IFK Göteborg30303-3321103-1451406-427
8.Djurgården21013-2331113-3452126-517
9.Östersunds FK21102-1431024-4352126-517
10.AIK31112-2421013-3352125-507
11.Jönköpings Södra21104-3431024-6352128-9-17
12.BK Häcken20111-2131202-1551313-306
13.GIF Sundsvall31115-4420110-2151225-6-15
14.Halmstads BK31021-4320202-2251223-6-35
15.Athletic Eskilstuna30213-5230122-8160335-13-83
16.Kalmar FF30122-8120111-4150233-12-92

Kommande matcher

Allsvenskan, herrar: Kommande Matcher
TidMatch
2017-04-30 15:00AIK - GIF Sundsvall
2017-05-01 15:00Malmö FF - Örebro
2017-05-01 15:00Kalmar FF - Halmstads BK
2017-05-01 17:30Djurgården - IFK Norrköping
2017-05-01 17:30Sirius - Jönköpings Södra
2017-05-02 18:30Elfsborg - Östersunds FK
2017-05-02 18:30BK Häcken - IFK Göteborg
2017-05-05 19:00BK Häcken - Sirius

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatchResultat
2017-04-29 16:00Hammarby - Athletic Eskilstuna 4 - 0
2017-04-30 15:00AIK - GIF Sundsvall
2017-05-01 15:00Malmö FF - Örebro
2017-05-01 15:00Kalmar FF - Halmstads BK
2017-05-01 17:30Sirius - Jönköpings Södra
2017-05-01 17:30Djurgården - IFK Norrköping
2017-05-02 18:30BK Häcken - IFK Göteborg
2017-05-02 18:30Elfsborg - Östersunds FK

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2017-04-26 19:00Athletic Eskilstuna - Östersunds FK 1 - 3
2017-04-26 19:00Örebro - BK Häcken 0 - 0
2017-04-26 19:00IFK Göteborg - Hammarby 1 - 1
2017-04-26 19:00GIF Sundsvall - Elfsborg 1 - 1
2017-04-27 19:00IFK Norrköping - Jönköpings Södra 3 - 0
2017-04-27 19:00Halmstads BK - Djurgården 0 - 1
2017-04-27 19:00AIK - Sirius 1 - 0
2017-04-27 19:00Kalmar FF - Malmö FF 0 - 0

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.