Allsvenskans tabell 2016

Matcher och odds


Tabell

Allsvenskan - 2016
TabellHemmaBortaTotalt
Pl.Lag MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMP MaVOFGM-IMMSP
1.Malmö FF15121230-9371592430-172930213660-263466
2.AIK1596027-9331583425-172730179452-262660
3.IFK Norrköping15112240-17351574419-202530186659-372260
4.IFK Göteborg15104128-16341544728-311630148856-47950
5.Elfsborg1594235-16311545623-221730139858-382048
6.Kalmar FF1574425-17251554620-2319301281045-40544
7.Djurgården1581627-22251560921-2518301411548-47143
8.Östersunds FK1591526-18281535718-2814301261244-46-242
9.Örebro1565422-27231553726-2418301181148-51-341
10.BK Häcken1572638-24231545620-2117301171258-451340
11.Hammarby1556429-26211553717-2318301091146-49-339
12.Jönköpings Södra1548313-13201543819-2615308111132-39-735
13.GIF Sundsvall1543821-25151536617-291530791438-54-1630
14.Helsingborgs IF1551920-26161534814-261330851734-52-1829
15.Gefle IF1526715-26121543819-301530691534-56-2227
16.Falkenbergs FF15121213-37515121212-47530242425-84-5910

Kommande matcher

Nuvarande omgång

Allsvenskan, herrar: Nuvarande omgång
TidMatchResultat
2016-11-06 15:00BK Häcken - Falkenbergs FF 7 - 0
2016-11-06 15:00Elfsborg - Örebro 2 - 1
2016-11-06 15:00Östersunds FK - Gefle IF 2 - 4
2016-11-06 15:00AIK - Kalmar FF 3 - 1
2016-11-06 15:00Helsingborgs IF - Jönköpings Södra 2 - 0
2016-11-06 15:00Malmö FF - Hammarby 3 - 0
2016-11-06 15:00GIF Sundsvall - Djurgården 2 - 5
2016-11-06 15:00IFK Norrköping - IFK Göteborg 3 - 1

Senaste resultaten

Allsvenskan, herrar: Senaste resultat
TidMatchResultat
2016-10-30 15:00Hammarby - IFK Norrköping 1 - 1
2016-10-30 15:00Kalmar FF - GIF Sundsvall 2 - 0
2016-10-30 17:30Falkenbergs FF - Helsingborgs IF 1 - 4
2016-10-30 17:30Gefle IF - Malmö FF 1 - 0
2016-10-31 19:00IFK Göteborg - Elfsborg 2 - 2
2016-10-31 19:00Örebro - Östersunds FK 1 - 5
2016-10-31 19:00Djurgården - BK Häcken 1 - 0
2016-10-31 19:00Jönköpings Södra - AIK 0 - 0

Seriesystem för fotbollsallsvenskan

Sveriges högsta division för fotbollsspelare kallas för allsvenskan och divisionen under kallas för superettan. Därefter följer division 1, division 2 och division 3. Under dessa toppdivisioner finns det regionala serier som styrs av de regionala fotbollsförbunden och ett varierande antal av fotbollslag och som har oregelbundet antal lag som flyttas upp och ner i divisionerna. De regionala serierna är från division 4 till division 8.

Spela Online

När man spelar på fotboll gäller det ju naturligtvis att få så höga odds som möjligt. Ett bra sätt att få reda på alla oddsen är att använda en oddsjämförelse, tex på oddsonline.se, som visar dig de bästa oddsen på allsvenskan. Gillar du fotboll och att spela på fotboll kanske du även gillar att spela casino på nätet. Prova de senaste casino spelen gratis direkt i din webbläsare utan att ladda ner någon mjukvara till din dator. Testa och lär dig spela slots, Blackjack, Roulette och andra casino spel helt gratis. Du kan t.om spela gratis casino med exklusiva bonusar på några av nätets bästa casinon. Här kan du läsa mer om hur du blir en casino vinnare.